W PRYWATNEJ PRACOWNI POMOCY GetSober24 otrzyma wsparcie i pomoc każdy, kto pragnie wyjść z uzależnienia. Korzystając z pomocy GetSober24 nie figurujesz w żadnej bazie danych osób uzależnionych.

CAGE (klatka)

 1. ang. Cut – redukować

  Czy zdarzyły się w Pana/Pani życiu takie okresy, kiedy odczuwał(-a) Pan/Pani konieczność ograniczenia swego picia?

 2. ang. Angry – zły

  Czy zdarzało się, że różne osoby z Pana/Pani otoczenia denerwowały Pana/Panią uwagami na temat Pana/Pani picia?

 3. ang. Guilty – winny

  Czy zdarzyło się, że odczuwał(-a) Pan/Pani wyrzuty sumienia lub wstyd z powodu swojego picia?

 4. ang. Empty – pusty

  Czy zdarzało się Panu/Pani, że rano po przebudzeniu pierwszą rzeczą było wypicie alkoholu dla uspokojenia nerwów lub postawienia się na nogi (picie na pusty żołądek)?

Co najmniej dwie twierdzące odpowiedzi, wskazują na znaczne prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu.

Warto pamiętać, że test CAGE nie wystarcza, by postawić diagnozę uzależnienia od alkoholu. Według badań statystycznych, wskaźnik trafności testu waha się w granicach ponad 60%, dlatego wyniki powinny być uzupełnione o pytania dotyczące ilości wypijanego alkoholu, problemów z kontrolą częstotliwości picia, zjawiska tolerancji i ewentualnych objawów abstynencyjnych w czasie odstawienia lub ograniczenia spożycia napojów alkoholowych. Jak interpretuje się wyniki testu CAGE? Jedna odpowiedź twierdząca świadczy o podejrzeniu problemów alkoholowych, natomiast dwie lub więcej odpowiedzi na „TAK” sugerują prawdopodobieństwo poważnych problemów alkoholowych. Test CAGE jest na tyle prosty i wygodny, że zmodyfikowano go i przystosowano do wstępnego diagnozowania innych uzależnień, takich jak zakupoholizm czy patologiczny hazard.

(źródło: Uzależnienia-geneza,terapia,powrót do zdrowia, Bohdan T. Woronowicz, Media Rodzina, Poznań 2009, s. 124)